Trwa dyplomatyczna ofensywa premiera Mateusza Morawieckiego. Po porannym spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, szef rządu rozmawiał w środę popołudniu z premierem Słowenii Janezem Jansą. Głównym tematem rozmów była sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz zagrożenie ze strony Rosji
Premier Morawiecki podziękował Jansie za zaproszenie oraz możliwość wymiany poglądów. – Nasze rozmowy poświęcone są temu, co się dzieje za nasza wschodnią granicą – przekazał premier podczas konferencji prasowej po spotkaniu i dodał: "Dzisiejsze spotkanie było niezwykle budujące, gdyż premier Słowenii doskonale rozumie wszystkie zależności i problemy, z którymi się borykamy".
Destabilizacja UE
Obaj politycy poświęcili dużo czasu na dyskusję nad obecnymi wyzwaniami z zakresu bezpieczeństwa. Morawiecki wskazał, że obecny konflikt na granicy polsko-białoruskiej to próba "destabilizacji Unii Europejskiej". – Aby temu zapobiec, musimy być zjednoczeni – stwierdził szef rządu.
– Od ćwiczeń ZAPAD 2021 odbyliśmy bardzo wiele rozmów i podjęliśmy sprawne akcje dyplomatyczne, które dzisiaj dają efekty. Polska i Słowenia, jeśli chodzi o wolność i bezpieczeństwo, rozumieją się bez słów – mówił premier.
Szef rządu wskazywał, że nasz region kontynentu, który tak niedawno odzyskała swoją wolność, "wie, aż nadto dobrze, jak stan bezpieczeństwa jest uzależniony od czujności, ale też od zjednoczenia".
Morawiecki przyznał, że ani Polski ani Słowenia w pojedynkę nie są w stanie sprostać zagrożeniu ze strony Rosji. Kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa jest współpraca.
– Zjednoczeni możemy im się przeciwstawić, możemy proponować pokojową politykę, eskalować sankcje wobec Białorusi, jeśli sytuacja będzie nadal napięta, ale także politykę skuteczną, tam, gdzie trzeba, także eskalacje pewnych sankcji, które mamy przygotowane wobec Białorusi, jeżeli sytuacja będzie coraz bardziej napięta – powiedział.
Ofensywa premiera
Premier Morawiecki realizuje, zapowiedzianą w piątek, ofensywę dyplomatyczną, która ma wzmocnić polskie stanowisko w konflikcie hybrydowym z reżimem Aleksandra Łukaszenki.
Szef rządu spotkał się już m.in. z przywódcami Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji oraz Francji. Jak zapowiedział w środę rzecznik rządu, kolejnymi politykami, z którymi spotka się Morawiecki będą kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Podczas wizyty w Niemczech Morawiecki będzie także rozmawiał z kandydatem na kanclerza Olafem Schulzem z SPD.
Czytaj też:
Brudziński o zablokowaniu Morawieckiego w PE: Przestraszyli się jego argumentówCzytaj też:
Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel oraz Borisem Johnsonem