Państwowa Komisja ds. Pedofilii opublikowała w poniedziałek swój pierwszy raport. W ponad 35 proc. przypadków dzieci skrzywdził członek rodziny. W obszernym, liczącym ponad 250 stron dokumencie znalazły się wyniki analiz akt postępowań oraz rekomendacje dla organów państwa i innych podmiotów.
Komisja przebadała 349 spraw. Zostało w nich poszkodowanych 188 dziewczynek i 173 chłopców, w niektórych przypadkach zabrakło informacji o płci dziecka. Najmłodsza ofiara miała rok, a w 22 przypadkach były nimi dzieci do 3 roku życia.
Ważne orzeczenie TK
We wtorekTrybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z ustawą zasadniczą dwa zaskarżone przez Konfederację Lewiatan artykuły ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę. Postępowanie w pozostałym zakresie zostało umorzone.
Ustawę wprowadzającą ograniczenia w handlu zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego jeszcze w maju 2018 roku Konfederacja Lewiatan. TK miał się nią zająć 24 marca tego roku, jednak sprawa niespodziewanie spadła z wokandy. Nowy termin wyznaczono na 27 lipca.
Debata nad "lex TVN" w sejmowej komisji
We wtorek sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła wnioski złożone przez posłów opozycji, którzy chcieli odrzucenia projektu nowelizacji ustawy medialnej w pierwszym czytaniu. Ostatecznie projekt został przyjęty.
Polska z pierwszymi medalami na igrzyskach
W środę polskim wioślarkom udało się zdobyć pierwszy medal dla naszego kraju. Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann założyły srebrne medale olimpijskie, wywalczone w wioślarskiej czwórce podwójnej.
W sobotę polska sztafeta mieszana 4x400 m zdobyła złoty medal olimpijski.
Podwyżki dla polityków
W piątek prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla polityków. Kilka tysięcy złotych miesięcznie zyskają m.in. ministrowie, wiceministrowie, marszałkowie i posłowie. W myśl nowych przepisów parlamentarzyści otrzymają wynagrodzenie (uposażenie) w wysokości ok. 13 tys. zł brutto (obecnie mają ponad 8 tys.). Do tego dochodzi 2,5 tys. zł diety poselskiej.
Apel Manowskiej
W piątek I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałka Sejmu Elżbiety Witek, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Wnioskowała o rozważenie skorzystania z kompetencji inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na "efektywne i nie budzące zastrzeżeń" funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej.
– Wszystko wskazuje na to, że będą potrzebne zmiany ustawodawcze ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej – powiedział w piątek PAP prezydent Andrzej Duda, pytany o pismo pierwszej I Sądu Najwyższego.
77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
W niedzielę przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Był to największy zryw niepodległościowy w okupowanej przez Niemców Europie. Jak co roku 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17.00 przy dźwięku syren Warszawa na chwilę wstrzymała oddech, miasto się zatrzymało.
TOP 5 portalu DoRzeczy.pl!
Przedstawiamy pięć najlepiej czytających się tekstów na naszym portalu w ciągu ostatnich siedmiu dni. Co Państwa interesowało?
Numer 1: "Można oskarżać Kaczyńskiego o wiele rzeczy, ale...". Niedawno opublikowano sondaż dot. charyzmy oraz inteligencji polskich polityków. O wyniki badania został zapytany Rafał Trzaskowski.
Numer 2: Ciekawe wnioski dla Platformy Obywatelskiej. Najnowszy sondaż preferencji partyjnych przeprowadzony przez pracownię Social Changes.
Numer 3: Tusk znajdzie w PiS-ie wdzięcznych partnerów do tej gry – mówi w swoim najnowszym vlogu Rafał Ziemkiewicz.
Numer 4: Lasy Państwowe biją na alarm – założenia unijnej strategii bioróżnorodności 2030 oznaczają miliardowe straty dla branży leśnej, utratę miejsc pracy i spadek PKB kilku unijnych krajów, w tym Polski
Numer 5: "Żenujące". Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński mocno skomentował deklarację marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego
A na deser... rysunkowe podsumowanie tygodnia w wykonaniu Cezarego Krysztopy!