W miniony piątek 28 Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych głosowało nad rezolucją na temat konfliktu między Izraelem a Palestyną. Rezolucję zainicjowały państwa arabskie.
W dokumencie wezwano do „humanitarnego rozejmu”, a za przyjęciem głosowało 120 krajów, przeciwko było 14, a wstrzymało się od głosu aż 45 państw (w tym Polska).
Rezolucja ws. konfliktu izraelsko-palestyńskiego
Izrael jest oburzony postawą ONZ i twierdzi, że w ten sposób wybiela się agresora i deprecjonuje ofiary poniesione przez Izrael. Ambasador Gilad Erdan wskazuje, że w dokumencie nie potępiono napastników odpowiedzialnych za terrorystyczne ataki.
Z kolei Pakistan, który był jednym z państw zgłaszających dokument, argumentował w odpowiedzi, że w tekście rezolucji nie potępiono również działań Izraela, który okupuje terytorium Palestyny. Pakistan wskazał, że właśnie to jest zarzewiem całego konfliktu.
Erdan: To czarny dzień dla ludzkości
Ambasador Izraela nie krył oburzenia całą sytuacją. – Wstydźcie się! To czarny dzień dla ONZ i ludzkości – mówił Gilad Edan.
Następnie dyplomata zapewnił, że Izrael dalej będzie używać "wszelkich środków, by "uwolnić świat od zła, które reprezentuje Hamas" i "sprowadzić zakładników do domu".
Jego zdaniem głosowanie nad rezolucją było haniebne, a międzynarodową społeczność oskarżył o wspieranie "nazi terrorystów".
Jabłoński: Potępiamy "karę zbiorową" wobec ludności
"Polska zdecydowanie sprzeciwia się wszelkiej przemocy i terroryzmowi. Ataki Hamasu na Izrael, w szczególności okrutne zbrodnie z 7 października zasługują na najwyższe potępienie – a ich sprawcy na najsurowszą karę. Polska nieustannie wzywa do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników przetrzymywanych przez Hamas. W dalszym ciągu wzywamy też Izrael i inne strony do umożliwienia ewakuacji ludności cywilnej – w szczególności obywateli RP. Ukarani za zbrodnie powinni być ich sprawcy. Polska zdecydowanie potępia wszystkie działania mające charakter zbiorowej kary wobec ludności w Strefie Gazy" – zaznacza wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
"Wzywamy do zakończenia tych działań i powstrzymania przemocy. Polska wstrzymała się od głosu nad rezolucją ONZ z uwagi na fakt, iż zabrakło w niej wyraźnego potępienia zbrodni Hamasu. Popierana przez Polskę poprawka w tej sprawie została niestety odrzucona. Tego rodzaju jednostronność jest niewłaściwa i osłabia wiarygodność wspólnoty międzynarodowej. Niezależnie od tego Polska wspiera wszelkie działania zmierzające do zakończenia działań wojskowych, których ofiarami pada ludność cywilna. Życie ludzkie jest najwyższą wartością – nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zabijania niewinnych" – podkreśla przedstawiciel polskiego MSZ.
Czytaj też:
Rzecznik Hamasu przerwał wywiad po pytaniu o cywilówCzytaj też:
Zgrzyt na linii Izrael-Rosja. Poszło o delegację Hamasu