"Wrześniowo-październikowe posiedzenia Sejmu mogą mieć równie burzliwy przebieg, co ostatnie obrady zakończone reasumpcją jednego z głosowań. Prawo i Sprawiedliwość chce wejść bowiem w nową fazę politycznej przepychanki, która na kolejne miesiące może nakreślić oś narracyjną, upływającą pod znakiem reformy sądownictwa" – pisze Interia.
Mocniejsza karta Ziobry po odejściu Gowina
Jak informuje serwis, po opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy przez Porozumienie Jarosława Gowina, "mocniejszą kartę" będzie chciał wykorzystać drugi z koalicjantów – Solidarna Polska. Przy aprobacie Jarosława Kaczyńskiego lider tego ugrupowania, Zbigniew Ziobro, ma w najbliższych miesiącach rozpocząć kolejny etap reformy sądownictwa.
Zwiastun tego - pisze serwis - ma być widoczny już w odpowiedzi udzielonej przez polski rząd Komisji Europejskie ws. Izby Dyscyplinarnej. Miała ona powstać w konsultacji z Ministerstwem Sprawiedliwości. "Jego wkład to punkt mówiący o wniosku o uchylenie środków tymczasowych w związku z orzeczeniem TK" – czytamy.
Pilny temat rozmów
Jak wskazuje Interia, po sezonie urlopowym sprawa reformy sądownictwa ma być dość pilnym tematem rozmów liderów Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski. "Podczas tych rozmów powinien też pojawić się pomysł zredefiniowania koncepcji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" – czytamy. Serwis zwraca uwagę, że w piśmie przesłanym Komisji Europejskiej rządzący zobowiązali się do jej likwidacji, jednak "w obecnym kształcie". To ma mieć znaczenie kluczowe.
Czytaj też:
Ziobro ostrzega: Jest granica kompromisuCzytaj też:
Kaleta stanowczo o ultimatum KE: Groźba kar nie powinna wpływać na działania suwerennego państwa